milena kosec
english  I  začetek
Raziskava slovenske ART MREZE 2005/06

Neformalni prostori svobode:

  Ateljeji Koprska cesta, Izola, MKC Koper
  Rog, Ljubljana,
  Izbruh, Kranj, Pekarna, Maribor,
   Art center Središče 

Institucije:

MUSU - avtobus Muzej sodobne umetnosti

MGLC, Ljubljana

Moderna galerija, Ljubljana

SCCA Zavod za sodobno umetnost - Ljubljana

- povezave

Galerija
Škuc , Ljubljana

- povezave: Art In Hospital, On Difference #2
                  
OurHouse isHouse that Moves  

- sejmi: ARCO, ViennAfair, Art 212

Galerija  P74,  Ljubljana - Šentvid

Center sodobnih umetnosti Celje

Koroška galerija likovnih umetnosti Slovenj Gradec

Simulaker , Novo mesto

Galerija
  Kapelica ,  Ljubljana                                                        - povezave : Sarajevska zima, Salon mladih Zagreb,                                                   Bienale mladih Evropein Mediterana, Live Art DevelopmentAgencyLondon,   Kontejner Zagreb , Pro.ba Sarajevo,  O3one galerija Beograd

Galerija
  Alkatraz , Ljubljana
                                                                                                                     
Multimedijski centri - kiberpipa in KIBLA

Lanskoletni Art projekt se je razvil v večletno gradnjo Art mreže, ki naj bi prikazovala raznolikost slovenskih galerij, centrov in drugih prizorišč sodobne umetnosti – mogočih prostorov svobode. Nakazovala bo vpetost slovenske sodobne umetnosti v mednarodni prostor. Dostopna na spletu, upam, da bo nudila umetnikom in strokovni publiki priročno orodje za navezavo novih kontaktov in sodelovanj, še posebej v kombinaciji z http://www.artservis.org/ – Informativnim in svetovalnim spletnim medijem za delovanje v kulturi.

Vprašanje: »Kje se dogaja sodobna umetnost in kdo jo promovira?« je pretežko, da bi nanj lahko zadovoljivo odgovorila. Mrežo gradim iz lastnega poznavanja slovenske situacije. Vanjo so vključene regionalne galerije, ki bolj ali manj promovirajo tudi sodobno umetnost. Poleg Ljubljane in Maribora s specializiranimi razstavišči in centri so najmočnejši v Celju, kjer se najbolj poglobljeno, sistematično in uspešno razvijajo že dolga leta. Za Primorsko in Gorenjsko je sodobna umetnost bolj obrobnega pomena (kaže se celo negativni trend). Na Koroškem so s Slovenjegraško galerijo bolj odprti za nove pobude. Na Dolenjskem, v Novem mestu so v zadnjih letih mladi s širokim spektrom aktivnosti vse bolj prodorni in uspešni. Upam, da jih bo širša družba podpirala in jim omogočila povezavo z mednarodnim prostorom. Z moje točke pogleda se kaže Slovenija, če izvzamem Ljubljano, Celje in Maribor precej nerazvita. Manjka sodobnih programov za mladino. Mogoče se motim in bom sčasoma ob odkrivanju novih prostorov z novimi oblikami organizacije prijetno presenečena. Življenje si vedno najde svojo pot.

Spletna informacija načeloma vsebuje:
- fotografijo z zaposlenimi v posamezni enoti s seznamom portretirancev,
- moje videnje enote nastalo iz osebne izkušnje in pogovorov,
- gradivo, ki ga posreduje enota: seznam zaposlenih z uradnimi zadolžitvami, program enote v tekočem letu, opisna predstavitev poslanstva enote, formalni status, način financiranja, način sodelovanja z umetniki (honorar?), publika (profil, obveščanje, izobraževanje) in bistveno za mrežo:
- povezavo na spletne strani enote,
- seznam enot, s katerimi sodelujejo v mednarodnem prostoru.

Vse sodelovanje poteka prostovoljno in ni finančno od nikogar podrto. Zato ne moremo pričakovati popolnih podatkov. Upam, da bodo enote videle svoj interes v tej predstavitvi njihovega dela in sodelovale s čim popolnejšimi podatki.

Vzporedno z gradnjo Art mreže potekajo Osebni pogovori o delu z ljudmi, ki delajo v vseh teh med seboj zelo različnih prostorih. Pogovori so velikokrat osebne izpovedi¸ življenjske zgodbe – velikokrat lepe, tudi zagrenjene¸ žalostne. Običajno so ljudje v manjših krajih bolj zadovoljni s svojim delom. Nekatere splošne informacije iz teh pogovorov, ki so zanimive za boljšo osvetlitev specifičnosti posamezne enote, uporabim pri svojem opisu prostora.



ESC Graz