21.oktober 2006                                                                       fotoDejanHabich                                                                       
Avtobus MUSU Ljubljana - Celje - Maribor - Graz                
www.kunsthausgraz.steiermark.at                                                                                        
                                                                      
                                                                   
Na fotografiji smo doslej mk, Wolfgang Paller in Nataša Tanko.    
                          
NAZAJ
Avtobus MUSU je odličen primer kvalitetno izvedenega sodobnega umetniškega dela v produkciji Kunsthaus Graz za razstavo PROTECTIONS, september in oktober 2006. Povabljena umetnica Apolonija Šušteršič je v soavtorstvu z Bojano Kunst izkoristila priliko za primerjavo slovenskih galerij s Kunsthaus Graz. Vodnica na avtobusu Nataša Tanko nam je z izbranimi odlomki iz člankov, ki so bili na razpolago, dobro predstavila problematiko v nebo vpijočo odsotnosti Muzeja za sodobno umetnost v Republiki Slovenija in tudi odlično vodila celotni izlet. Posebni efekti: skupinska fotografija pred veletrgovino IKEA (kamor Slovenci raje romajo kot v Kunsthaus).
Avtobus MUSU sem navkljub njegovi začasnosti vključila v Artmrežo, ker je zanimiva možnost za produkcijo in širjenje prostora sodobne umetnosti.Spomnilme jea mojo staro željo:

Predlog KULTBUS
Že pred leti, ko sem se v Londonu udeležila organiziranega avtobusnega vodenega ogleda malih aktualnih galerij in studiev, ki ga organizira Contemporary Art Society – CASt
http://www.contempart.org.uk/ vsako zadnjo soboto v mesecu (25Ł + kosilo posebej, vstopnin ni), in sedaj, ko sem se udeležila brezplačnega avtobusnega izleta MUSU), sem si želela, da bi v Sloveniji organizirali nekaj podobnega: vodene kulturne avtobusne oglede (vsakič druge izbrane razstave¸, ateljeje, gledališke predstave, koncerte,… v različne smeri iz Ljubljane in obratno iz smeri Obale, Notranjske, Goriškega, Gorenjske, Koroške, štajerske, Prekmurja in Dolenjske v center. Dodatno bi morali vključiti še smeri Trst, Zagreb, Graz, z zaledji in Madžarsko. Izleti z začetkom zjutraj bi imeli poudarek na ogledu razstav z opoldanskim zdravim kosilom in drugi z začetkom zgodaj popoldne bi bili kombinirani z ogledom večerne prireditve z lahko večerjo. Namenoma predlagam uravnotežen program zanimiv za različne starostne skupine: sodobno in bolj klasično, eksperimentalno z že potrjenim, z namenom medgeneracijskega spoznavanja in premagovanja predsodkov (socialno povezovanje). Mogoče se bo za idejo ogrela kakšna neodvisna kustosinja s sodelovanjem ustreznih inštitucij in turističnih ponudnikov. Ned prevozom je čas za razlago, predvajanje izbrane video produkcije, glasbe in pogovor. Pomembno je posvetiti tudi dovolj pozornosti organizaciji kvalitetnega kosila oziroma večerje. Prevoz, vodenje in hrana morajo biti kvalitetni in po razumnih cenah. Vstopnin praviloma ni. Lokalna predstavitev je obvezna. Začeti je potrebno z eno smerjo na mesec in počasi širiti naprej s pridobivanjem novih in novih udeležencev: domačinov in turistov. Program mora biti sestavljen in izveden kvalitetno, da pritegne tudi poznavalce in zbiralce, znan za več mesecev vnaprej.

Bistveni pomen Kultbusa je v pridobivanju in izobraževanju nove publike, v širjenju vedenja o razponu in bogastvu kulturnega dogajanja. Gotovo bi moral biti zanimiv za srednje in tudi višje šole, da o številnih ljubiteljskih krožkih ne govorim. Seveda je lep primer kulturnega turizma in potrošništva, ni umetniški projekt (Ali smo se za to borili?). Kot tak je gotovo kulturni program, s katerim je možno kandidirati tako za državna kot za evropska sredstva.